اخبار

گله مندی رییس اتاق اصناف مرکز لرستان از عدم اجرایی شدن حمایت ها از اصناف آسیب دیده در دوران کرونا

آقای منوچهر اسبکوه رییس اتاق اصناف مرکز لرستان در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به ریاست دکتر خادمی استاندار لرستان و همچنین در ویدئوکنفرانس فعالین اقتصادی در خصوص آسیب های اقتصادی حاصل از بیماری کرونا از اجرایی نشدن تعهدات حمایتی برخی دستگاه های اجرایی و بانک ها گله کرد.

آقای اسبکوه در جلسه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی که در سالن اجلاس اتاق بازرگانی و به ریاست دکتر خادمی استاندار محترم لرستان برگزار شد به مشکلات اصناف در دوران کرونا پرداخت و عنوان کرد: کسبه و بازاریان به عنوان فعالین اقتصادی جامعه ای خدوم و همیشه پیشتاز در صحنه های انقلاب بوده و هستند که این امر باید از طرف دولت ارج نهاده شود.

رییس اتاق اصناف مرکز لرستان ادامه داد: در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و حفظ سلامت ملی باز هم این اصناف بودند که مانند سنوات گذشته در خط مقدم این مشکل قرار گرفتند و با از خود گذشتگی و ایثار با تعطیلی واحدهای صنفی خودنقش کلیدی و موثری در کنترل این بیماری ایفا نمودند.

وی افزود: فاجعه بیماری کویید ۱۹ در پایان سال ۹۸ در ادامه فجایع قبل از آن از قبیل سیل و تشدید تحریم های اقتصادی اصناف و بازاریان را دچار آسیب های شدید و جبران نا پذیری کرد که بدون حمایت دولت ادامه کار برای آنها غیر ممکن خواهد بود. ولی متاسفانه با این اوصاف شاهد عدم اجرای تعهدات حمایتی برخی دستگاه های اجرایی و بانکها در حمایت از واحد های صنفی آسیب دیده هستیم.

آقای اسبکوه اجرایی نشدن پرداخت بیمه سهم کارفرما تا پایان رفع مشکل کرونا، برگشت خوردن چک های بازاریان و عدم صدور دسته چک برای آنها، عدم بخشودگی های مالیاتی و از همه مهم تر بخشودگی جریمه دیرکرد اقساط وام های قرضالحسنه با سود ۴درصد بوده که متاسفانه اکثر تسهیلاتی که کسبه دریافت نموده اند تسهیلات غیر قرض الحسنه وبا سود ۱۸ درصد می باشد که شامل بخشودگی نشده را از این موارد عنوان کرد و از استاندار محترم استان تقاضا نمود تا اجرایی شدن تعهدات فوق موضوع را پیگیری نمایند.

دکتر خادمی استاندار محترم لرستان نیز با تشکر از آقای اسبکوه بابت پیگیری مشکلات اصناف از تمام بازاریان و کسبه بخاطر ایثار و از خود گذشتگی آنها در دوران کرونا قدردانی نمود و بیانداشت:همکاری خوب اصناف قابل تحسین بود به گونه ای که اصناف برای حفظ سلامتی مردم از سود و منفعت خود گذشتند و با همکاری لازم و تعطیلی بازار در ایام پایانی سال کمک موثری در کنترل بیماری داشتند که جای تقدیر دارد.