گزارش

نقش اصناف در هشت سال جنگ تحمیلی

*آرش راشدی
کشور ایران به دلیل قرار گرفتن در مسیر آسیا به اروپا از سالهای بسیار دور تاکنون به عنوان مسیر ارتباط طلایی و پلی برای عبور و مرور دو قاره محسوب می شود.
در سالهای قبل از انقلاب نیز کشور ما به دلیل داشتن نفت، وجود راههای ارتباطی برای رسیدن به دریاهای آزاد و همچنین داشتن منابع خدادادی برای بسیاری از کشورهای دنیا از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.
با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری بنیانگذار کبیر انقلاب، این کشور از لوث متجاوزان و چپاولگران پاک شد و حکومت اسلامی نیز به مقابله با استبداد جهانی و زورگویان دنیا پرداخته و ایران به عنوان مبنا و مبدا آزادیخواهان جهان تبدیل شده بود.
این مهم که ایران به عنوان کشوری مستقل و به عنوان پایگاهی برای آزادیخواهان تبدیل شده بود، برای بسیاری از کشورها و حامیان آنان در دنیا به موضوعی مهم و غیر قابل قبول تبدیل شده و از این رو با پیروزی انقلاب اسلامی نبردهای پیدا و پنهانی را علیه ایران اسلامی آغاز کردند.
در سال ۵۹ نیز با حمایت های مستقیم استکبار جهانی، کشور عراق که در آن زمان با رهبری بعثی ها اداره می شد، به بهانه های واهی به مرزهای جنوبی و غربی کشور حمله کرد که این مهم با مقابله و دفاع جانانه مرز نشینان و ساکنان شهرهای مرزی همراه شد.
جنگ تحمیلی که به عنوان طولانی ترین جنگ نظامی قرن در دنیا معروف شده، در زمانی رخ داد که حکومت نوپای جمهوری اسلامی با درگیری های داخلی توسط منافقین و تفرقه جویان همراه بود و از این رو با خیانت برخی از سران کشور در آن دوران نیز از اعزام نیروهای نظامی جلوگیری شد.
این نفاق و دورویی در آن دوران با دستور مستقیم بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی از بین رفت و با فرماندهی و دستور ویژه ایشان در آن دوران مردم دسته دسته از جای جای ایران اسلامی برای حضور در جبهه های حق علیه باطل اعلام آمادگی کردند.
در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی، کشورهای فراوانی عراق و صدام را همراهی می کردند و ایران اسلامی با همه تحریم های ابرقدرتها، جانانه در هشت سال دفاع مقدس جنگید و حتی یک وجب از این خاک را به دشمن بعثی تحویل نداد.
در دوران جنگ هشت ساله، مردم از قشرهای مختلفی پا به پای رزمندگان در شهرها ایستادگی کردند و با کمک های نقدی و غیر نقدی خود در پشت جبهه ها به تهیه و توزیع اقلام مورد نیاز رزمندگان می پرداختند. در این میان بازاریان و اصناف نیز پا به پای ملت اسلامی در جنگ هشت ساله ایستادگی کردند.
بازاریان و اصناف نیز با تقدیم ۵۰۰ شهید در ترورهای ناجوانمردانه و بیش از ۱۰ هزار شهید در طول جنگ تحمیلی، سهم بسزایی در دفاع مقدس داشته اند.
بسیاری از اصناف و بازاریان نیز با کمک های نقدی و غیر نقدی خود به جبهه های حق علیه باطل، در پشت جبهه ها به کمک رسانی و خدمات رسانی به رزمندگان مشغول بودند.
اعزام صدها کاروان کمک های غیر نقدی اعم از لوازم گرماساز، خوراک و پوشاک و پتو به جبهه های حق علیه باطل از سوی انجمن های اسلامی بازار و اصناف، بسیج اصناف و بازاریان و اصناف شهرهای مختلف کشور گواهی بر این مدعا است که بازار و اصناف نیز پا به پای مردم ایران اسلامی در جنگ هشت ساله دفاع کرده اند.
در دوران تحریم های آن زمان نیز، بسیاری از بازاریان و اصناف با ارائه راهکار و اقدامات پیشگیرانه از حربه های دشمنان برای مقابله با جنگ اقتصادی استفاده کرده و نبض بازار را در دست داشتند تا مبادا مردم در شهرهای کشور برای تامین مایحتاج خود با مشکلی مواجه شوند.
این افراد نیز همچون مجاهدانی خاموش در جنگ نابرابر هشت ساله در دفاع از این آب و خاک سهم بسزایی داشته و با تامین مایحتاج مردم و تزریق به بازار توانستند اوضاع بازار را در آن سالها کنترل کنند.
اینک که پس از گذشت ۲۷ سال از جنگ تحمیلی و با رهبری رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، کشور ایران در ثبات و امنیت قرار دارد، بازاریان و اصناف نیز همچون سالهای دفاع مقدس در مقابله با تحریم ها و تحریف ها و قاچاق کالا پیشگام بوده و برای اقتصاد بهتر و ثبات در بازار در تلاش هستند.
*رییس اتاق اصناف مرکز استان لرستانcms_Contents_I_Images_1660361_900 ۳۸۱۴۹_۹۹۱