گزارش

مدیر کل امور بانوان استانداری لرستان: بانوان بخش مهم و تاثیر گذار جامعه هستند

مشاور استاندار و مدیر کل امور بانوان استانداری لرستان گفت: بانوان بخش مهم و تاثیر گذاری در جامعه هستند.
به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان لرستان سهیلا سلاحورزی در جریان دیدار با روسای اتحایه صنوف آرایشگران و خیاطان زنانه خرم آباد افزود: در کشور ما زنان سهم عمده و بخصوصی در توسعه دارند و در استان لرستان نیز زنان پابه پای مردان در تلاش هستند.
وی با اشاره به وجود مشکلات مختلف برای زنان شاغل تصریح کرد: زنان شاغل در مشاغل مختلف با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که باید برای رفع مشکلات آنان تلاش کرد.
وی اضافه کرد: عدم وجود بیمه برای بسیاری از مشاغل مرتبط با زنان، عدم وجود امنیت شغلی و بیماری های گونان در ارتباط با مشاغل زنان به عنوان مشکلات اصلی بانوان در حوزه اشتغال محسوب می شود.
وی تصریح کرد: در دو حوزه آرایشگران زنانه و خیاطان زنانه دوز نیز مشکلات منحصر به فرد و گوناگونی وجود دارد که می بایست با برنامه ریزی و تلاش همه جانبه برای رفع این مشکلات تلاش کرد.
وی در خصوص بیمه زنان شاغل در این دو حوزه قول مساعد داد و گفت: برای وصل شدن بیمه زنان شاغل در این دو حوزه در تلاش هستیم و امیدواریم با مساعدت مدیر کل تامین اجتماعی لرستان بتوان در خصوص این مشکل اقدامات موثری صورت گیرد.
رییس اتحادیه صنف خیاطان زنانه دوز نیز در این نشست با اشاره به وجود ۱۵۰ فعال در این حوزه گفت: بیش از ۵۰۰ فعال در این حوزه وجود داشته که به دلیل مشکلات جسمی و همچنین عدم وجود بیمه مناسب برای خیاطان زنانه دوز، فعالان این عرصه در شهرستان خرم آباد به ۱۵۰ نفر رسیده اند.
صغری بیرانوند افزود: اغلب این افراد به عنوان خودسرپرست مشغول فعالیت هستند و در برخی از این خانواده ها نیز به دلیل وجود بدسرپرستی در خانوار، زنان مجبور به فعالیت و امرار معاش در این حوزه هستند.
وی تصریح کرد: زنان شاغل در این حوزه در مدت فعالیت خود با بیماری های گوناگون از قبیل کمردرد و مشکلات بینایی مواجه می شوند که به دلیل وجود بیمه بسیار گران، این افراد توانایی پرداخت حق بیمه را ندارند.
رییس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه نیز گفت: بسیاری از شاغلین این عرصه با مشکلات عدم جای مناسب و یا ساختمانهای ملکی مواجه هستند.
فرنگیس امیدی افزود: عدم وجود بیمه مناسب و همچنین متغیر بودن نرخ نامه های این اتحادیه از جمله مشکلاتی است که موجب شده ۴۰۰ فعال این عرصه با مشکلاتی مواجه شوند.
وی تصریح کرد: زنان شاغل در این عرصه می توانند افرادی را در کنار خود مشغول به فعالیت کنند که در صورت رفع مشکلات بیمه ای می توان در زمینه اشتغال نیز از این مهم استفاده کرد.
در پایان این نشست روسای اتحادیه صنوف آرایشگران و خیاطان زنانه دوز آمادگی خود را در راستای تامین مایحتاج و رفع مشکلات نوعروسان و افراد واجد شرایط تحت پوشش نهادهای حمایتی اعلام کردند.kjds