اخبار

فعالیت شرکت‌های تاکسی اینترنتی در استان بلامانع است

سرهنگ دوم مهدی بشارتی در گفتگو با خبرنگار یافته با بیان اینکه تا زمانی فعالیت‌های کسب‌وکار فضای مجازی در اینترنت انجام می‌شود مسؤولیت آن‌ها به عهده شرکت زیرساخت و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات است اما وقتی‌که کسب‌وکار این شرکت‌ها به فضای حقیقی ورود کند فعالیت آن‌ها علاوه بر سازمان ارتباطات به عهده اداره اماکن نیز می‌باشد.
وی با بیان اینکه شرکت‌های تاکسی اینترنتی تائید صلاحیت آن‌ها از طریق اتحادیه‌شان در مرکز انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: صلاحیت ترافیکی و انتظامی آن‌ها به عهده اداره اماکن است.
رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی استان لرستان با بیان اینکه هر شرکتی که دارای نماد اعتماد است در صورت اینکه دفتر کاری نداشته باشد، فعالیتش نیاز به مجوزی از سوی ناجا ندارد، تصریح کرد: اما اگر شرکتی درزمینهٔ فضای مجازی فعالیت نماید و دفتر کاری هم داشته باشد، باید از اداره اماکن مجوزهای لازم را اخذ نماید.
سرهنگ بشارتی با اشاره به اینکه تاکنون ۸ درخواست مجوز تاکسی اینترنتی در لرستان به این اداره واصل‌شده است، افزود: از این تعداد، ۴ مورد تائید شده، ۳ مورد پاسخ منفی داده‌شده و یک مورد هم در دست اقدام است.
وی افزود: ۳ موردی که از طرف این اداره پاسخ منفی گرفته‌اند ۲ مورد آن مربوط به خرم‌آباد و یک مورد دیگر هم مربوط به شهرستان الیگودرز بوده که دلیل آن مشکلات ترافیکی و انتظامی بوده است.
رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی استان لرستان با تأکید بر اینکه تاکنون درزمینهٔ فعالیت تاکسی اینترنتی‌ها در استان اتفاق خاصی صورت نگرفته و اخبار و گزارش‌هایی هم به این اداره واصل نشده است، افزود: فعالیت این شرکت‌ها ازنظر انتظامی قانونی است و مشکلی ندارند و بر اساس ماده ۸۷ قانون نظام صنفی، بازاریابی شبکه‌ای محسوب می‌شوند.
سرهنگ بشارتی عنوان کرد: ممنوعاتی که برای این شرکت‌ها تعریف‌شده شامل عدم استفاده از راننده زیر ۱۸ سال، عدم فعالیت راننده‌ها خانم بعد از ساعت ۲۲، عدم تبلیغات فریبنده و هیجان‌انگیز و عدم استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی می‌شود و مضاف بر آن تمامی رانندگان را بایستی به این اداره جهت تائید صلاحیت معرفی شوند.
وی بیان داشت: با توجه به اینکه این فعالیت در استان اتحادیه ندارد و از طریق مرکز هدایت می‌شوند لذا وزارت کشور بایستی آیین نامه ای را تصویب نماید و بر اساس آن مشکلات این حوزه مرتفع شود.
رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی استان لرستان همچنین با بیان اینکه پلمب هر صنفی با اجرای دستور مقام قضایی و توسط اداره نظارت بر اماکن عمومی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: طبق ماده ۲۷ و ۲۸ قانون نظام صنفی، پلمب واحدهای صنفی که ضوابط انتظامی، ترافیکی، بهداشتی و… را رعایت نکنند پس از اخطار ۱۰ و ۲۰ روزه نسبت به پلمب آن‌ها اقدام می‌شود.
سرهنگ بشارتی تصریح کرد: فک پلمب با هماهنگی اتحادیه مربوطه، اتاق اصناف و دستور مقام قضایی امکان‌پذیر است.
وی تأکید کرد: هر شرکت تاکسی اینترنتی که از اتحادیه واقع در مرکز مجوز داشته باشد و از اداره نظارت بر اماکن عمومی هم مجوزهای انتظامی و ترافیکی را اخذ کنند، فعالیت آن‌ها بلا مانع است.
رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی استان لرستان افزود: این شرکت‌ها می‌توانند راننده‌هایشان را به این اداره معرفی کنند و ما نیز پس از تائید صلاحیتشان و با پاسخ مثبت به اتحادیه مربوطه، نسبت به صدور کارت تاکسی آژانس اینترنتی فضای مجازی اقدام می‌شود.
سرهنگ بشارت خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی و اداره نظارت بر اماکن عمومی استان لرستان بابت خدماتی که در این حوزه برای تائید صلاحیت‌های انتظامی، ترافیکی و… انجام می‌دهد، هیچ‌گونه هزینه‌ای را از این صنوف دریافت نمی‌کند.

فعالیت شرکت‌های تاکسی اینترنتی در استان بلامانع است