اخبار

عاشورا در لرستان

وحید آریافر وحید-بیرانوند ۶۹۳۹۰۲ IMG17282592
ماه محرم به عنوان یکی از ماههای سال قمری برای همه مسلمانان جهان و بخصوص شیعیان از اهمیت بالایی برخوردار است.
ماه محرم به عنوان نخستین ماه در تقویم قمری برای شیعیان سرشار از عشق و علاقه به اهل بیت (ع) بوده و در این میان با سیاه پوش کردن کوچه و خیابانها و معابر و حضور در مجالس مختلف به عزاداری سید و سالار شهیدان می پردازند.
با فرا رسیدن ماه محرم و نزدیک شدن به تاسوعا و عاشورای حسینی، خیابان و کوچه های سراسر ایران اسلامی رنگ و بوی محرمی به خود گرفته و شیعیان با حضور در مجالس و تکایا به سینه زنی و زنجیر زنی مشغول می شوند.
استان لرستان نیز به عنوان یکی از استانهای سراسر شیعه کشور از سالهای بسیار دور عشق و ارادات خود را به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نشان داده و ماه محرم و صفر به عنوان سنبل و نمادی از این ارادات محسوب می شود.
با نزدیک شدن به تاسوعا و عاشورای حسینی، هیات ها و تکایای مختلفی در جای جای شهر میزبان هزاران عزاداری هستند که با جان و دل در سوگ سید و سالار شهیدان و ۷۲ تن از یاران باوفایش به عزاداری می پردازند.
شب های محرم در شهرهای مختلف لرستان و بخصوص شهر خرم آباد شاهد حضور هزاران زن و مرد لرستانی هستیم که “یا حسین” گویان در عزای شهیدان دشت کربلا به عزاداری می پردازند.
در روز تاسوعا شهر خرم آباد شاهد مراسم آیینی سنتی چهل منبر است که در این آیین عزاداران و بخصوص زنان و دختران خرم آبادی با سر و صورت پوشیده و در سکوت مطلق در چهل منبر، تکیه و یا هیات حضور یافته و با روشن کردن و نذر کردن چهل شمع در این مکانها به یاد شهیدان دشت کربلا به عزاداری می پردازند.
در این آیین کهن، زنان و دختران پس از پایان مراسم در چهلمین منبر و یا تکیه، پس از روشن کردن شمع آخر، نیت کرده و در طول سال و پس از برآورده شدن حاجت در سال آینده به همان محل رجوع کرده و نذر خود را ادا می کند.
در روز تاسوعا جوانان خرم آبادی نیز با آماده کردن حوضچه های کوچک و آماده کردن خاک و گلاب برای عزاداری روز عاشورا آماده می شوند.
رسم و آیین گل مالی از کهن ترین آیین سنتی مردم خرم آباد است که در روز عاشورا با مخلوطی از خاک رس و گلاب ناب و گل مالی کردن تمام سر و تن خود به عزاداری می پردازند.
در شب عاشورا نیز هیات ها و دسته جات سینه زنی و زنجیر زنی با حضور در خیابانها و تکیه گاهها تا پاسی از شب به عزاداری می پردازند.
در صبح عاشورا نیز پس از اقامه نماز صبح، مردم خرم آباد دسته دسته در هیات ها و جایگاهها و تکیه ها حضور یافته و پس از گل مالی کردن سر و تن خود برای عزاداری روز عاشورا آماده می شوند.
با طلوع آفتاب دسته جات سینه زنی و زنجیر زنی با آوای حزن انگیز ساز و دهل (چمریانه) در خیابانهای شهر حضور یافته و در این میان زنان و مردان با لباس های گل مالی شده به عزاداری می پردازند.
عزاداری دسته جات مختلف تا ظهر عاشورا ادامه داشته و با صدای اذان ظهر عاشورا، عزاداران حسینی در صف های به هم پیوسته نماز جماعت به فریضه نماز می ایستند.
نماز ظهر عاشورا یادآور آخرین نماز سید و سالار شهیدان است و شیعیان در جای جای ایران اسلامی و استان لرستان به نماز جماعت ایستاده تا بیعتی مجدد با آرمانهای امام حسین (ع) داشته باشند.