گزارش

ظرفیت فعالان عرضه پوشاک خرم آباد تکمیل شده است

رییس اتحادیه صنف خرازی، پوشاک و پتو شهرستان خرم آباد از فعالیت یک هزار و ۲۰۰ عضو دارای پروانه کسب این اتحادیه در شهرستان خرم آباد خبر داد.
محمد رضا علی آبادی در گفتگو با خبرنگار اتاق اصناف مرکز استان لرستان گفت: افراد فعال در این رسته از ظرفیت موجود شهرستان فرا رفته و شهر خرم آباد ظرفیت فعالان و فروشندگان پوشاک را ندارد.
وی با اشاره به فعالیت ۱۲۰۰ عضو دارای پروانه کسب در خرم آباد اظهار داشت: علاوه بر افراد ساماندهی شده، برخی از افراد بدون داشتن پروانه کسب در خرم آباد فعالیت داشته و برخی نیز به صورت دست فروش و یا حضور در بازارچه های محله ای نیز به فعالیت در عرصه فروش پوشاک مشغول هستند.
وی اضافه کرد: با وجود این تعداد افراد دارای پروانه کسب در خرم آباد، افرادی زیادی نیز متقاضی حضور در این عرصه و دریافت پروانه کسب هستند که متاسفانه برخی از این افراد پس از فعالیت کوتاه در بازار، مجبور به تغییر حرفه و شغل خود می شوند.
وی تصریح کرد: رعایت کامل قانون نظام صنفی و دفاع از حقوق ارباب رجوع در دستور کار این اتحادیه بوده که متاسفانه با ساخت و سازهای غیر اصولی مجتمع های تجاری و بدون در نظر گرفتن نیاز ارباب رجوع، بیش از ۸۰ درصد مجتمع ها و واحدهای صنفی ساخته شده در رسته این اتحادیه هستند.
وی افزود: این اتحادیه با افزوده شدن فروشندگان جدید و جوان مشکلی نداشته و تنها دغدغه اصلی ما، عدم آشنایی برخی از این افراد با بازار و همچنین بی ثباتی در ایجاد اشتغال و ابزار کار است.
وی در ادامه با انتقاد از بازارچه های محلی، روزانه و یا بازارچه های شهرداری گفت: در این بازارچه ها بدون هیچگونه کنترل قیمتی و یا کنترل بر کیفیت کالا، اجناس و البسه توزیع می شود که این مهم باعث رکود در بازار شده است.
علی آبادی اظهار امیدواری کرد تا با تلاش های انجام شده از سوی این اتحادیه و همکاری اماکن و اتاق اصناف استان بتوان با واحدهای بدون پروانه کسب و یا متخلف برخورد شود تا بتوان در این راستا از حقوق افراد قانونمند و دارای پروانه کسب حمایت کرد.
وی اضافه کرد: در بسیاری از موارد و با رشد غیر اصولی و غیر متعارف جوامع آماری شاهد راه اندازی واحدهای صنفی در محله های فرعی و جدید هستیم و از افرادی نیز برای بازاریابی در منازل و فروشگاههای خانگی استفاده می شود که این امر می تواند زمینه ساز بروز مشکلات برای شهروندان و ایجاد جرم و بزه اجتماعی شود.
رییس اتحادیه صنف خرازی، پوشاک و پتو شهرستان خرم آباد در ادامه با اشاره به موفقیت های این اتحادیه در سال های ۱۳۸۷ و ۱۳۹۱ اظهار داشت: این اتحادیه با تلاش و پشتکار شبانه روزی توانسته است در میان بیش از هفت هزار و ۸۰۰ اتحادیه کشوری در میان ۱۰ اتحادیه برتر قرار گیرد که این مهم نشان دهنده تلاش و کوشش اعضای هیات رییسه اتحادیه و نظام مند بودن بازار و اصناف خرم آباد و فعالان این اتحادیه است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات فعالان بازار و اصناف در این اتحادیه اضافه کرد: عوارض شهرداری و عوارض بی رویه دارایی و مالیات موجب بروز مشکلاتی برای فعالان بازار شده و این در حالی است که برخی از افراد با فرار مالیاتی و عدم پرداخت به موقع مالیات، برای اقتصاد کشور مشکلاتی را ایجاد می کنند.
وی تصریح کرد: شهرداری خرم آباد و امور مالیاتی می بایست با افزایش نظامند و منطقی مالیات و عوارض، در راستای کسب درآمدهای خود اقدام کنند تا علاوه بر محقق شدن برنامه های نظام اسلامی، بازار و اصناف نیز بتوانند جوابگوی مخارج و هزینه های خود باشند.DSCN4785