اخبار

شناسایی بیش از ۲۸۰۰ واحد صنفی بدون پروانه کسب در شهرستان خرم آباد

در طرح شناسایی و ساماندهی واحدهای صنفی بدون پروانه کسب شهرستان خرم آباد ۲۸۰۰ واحد صنفی بدون پروانه شناسایی و اخطاریه پلمپ به آنها ابلاغ شد.

آقای راشدی رئیس اتاق اصناف لرستان در خصوص اجرای این طرح گفت:
طی سال های اخیر یکی از مهمترین مشکلات در حوزه اقتصادی به خصوص حوزه اصناف به حضور تعداد زیادی از واحدهای صنفی مربوط میشود که بدون دریافت مجوز لازم که تحت عنوان پروانه کسب شناخته شده است در حال فعالیت میباشند.
وی افزود: براساس آخرین آمار براوردی از فعالیت اصناف در حال حاضر در کنار حدود ۱۴ هزار واحد صنفی فعال دارای پروانه کسب معتبر حدود ۳ هزار واحد صنفی بدون پروانه کسب در مناطق مختلف شهرستان خرم آباد فعالیت می نمایند و گستره فعالیت آنها طیفی از صنوف تولیدی ، توزیعی و خدماتی را در بر می گیرد.
آقای راشدی گفت : این واحدها در بسیاری از موارد در راه اندازی کسب و کار خود ،حداقل استانداردهای لازم برای شروع کار را رعایت نمی نمایند.علاوه بر این بررسی های انجام گرفته نشان میدهد که اینگونه واحدها در عملکرد کاری خود کمتر به حقوق مصرف کنندگان توجه دارند،همچنین حجم تخلفات آنها عمدتاً موجب اجحاف به مصرف کنندگان،دولت و سازمانهای صنفی میشود.
وی گران فروشی ، عدم درج قیمت و نصب برچسب ، عدم صدور فاکتور ، برخورد نامناسب با مشتری ، کمبود اطلاعات جهت برنامه ریزی وساماندهی بازار، عدم امکان ردیابی قانونی کالا و خدمات ارائه شده را از دیگر پیامدهای وجود اصناف بدون پروانه دانست.
رئیس اتاق اصناف لرستان تعداد کل واحدهای شناسایی شده شهرستان را حدود۱۸۲۰۰ واحد عنوان کرد و گفت از این تعداد حدود۱۳۷۰۰واحد دارای پروانه کسب معتبر، تعداد ۲۸۰۰واحد بدون پروانه کسب و تعداد ۱۷۰۰واحد دارای پروانه کسب منقضی درحال تمدید هستند.
آقای راشدی در پایان، آمادگی اتاق اصناف لرستان را برای انجام این طرح در استانهای دیگراعلام کرد وگفت تمام تجربیات کسب شده در این طرح را در اختیار استانهایی که مایل به انجام آن باشند قرار می دهند.