اخبار

خسارت ۹۵۰ میلیاردی کرونا به اصناف استان لرستان

رئیس اتاق اصناف مرکز استان لرستان گفت: کرونا ویروس خسارت ۹۵۰ میلیاردی به اصناف استان لرستان وراد کرده است.

منوچهر اسبکوه در گفت وگو با خبرنگار اتاق اصناف ایران افزود: طبق برآورد‌های صورت گرفته از کسبه و اصناف استان لرستان از خوشه‌های صنفی شامل خدمات تولیدی، فرش و صنایع دستی، تحریر و چاپ، صنایع غذایی، تولید ملزومات و خدمات ساختمان، تولید کیف و کفش، صنایع نساجی و پوشاک و سایر صنایع صنفی … کرونا ویروس ۹۵۰ میلیارد تومان خسارت به واحد‌های صنفی لرستان وارد کرده که ۳۵۰ میلیارد تومان آن مربوط به خسارت اصناف در مرکز استان است.

وی تصریح کرد: همزمان با اعلام رسمی ورود کرونا به کشور و صدور بخش نامه‌ها در خصوص لزوم تعطیلی اصناف، بلافاصله اقدامات لازم اجرایی شد و لرستان رتبه یک را از نظر تعطیلی به هنگام اصناف کسب کرد.

اسبکوه اظهارکرد: با شیوع ویروس کرونا همه اصناف درگیر  رکود و تعطیلی بازار شدند و در فروردین ماه امسال فقط ۳۲ پاساژ در خرم آباد مرکز استان تعطیلی شد  و دیگر واحدهای صنفی در مرکز شهر به مدت یک ماه تعطیل شدند که کسب و کارشان با ضرر فراوان همراه شد.

وی افزود: واحد‌های صنفی معمولا پایان هر سال کسادی بازار کل سال را جبران می‌کنند و سال گذشته نیز با توجه به تورم و رکود حاکم بر بازار انتظار می‌رفت که این واحد‌ها در آخر سال سود کنند، ولی با ورود ویروس کرونا و شیوع آن متاسفانه نه تنها آن‌ها فروشی نداشتند بلکه چک هایشان نیز پاس نشد و کالایی فروش نرفت.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان لرستان خاطرنشان کرد: حقوق کارگران، بیمه، مالیات، اجاره مغازه و … نیز بر مشکلات واحدهای صنفی در شرایط شیوع کرونا ویروس اضافه شد و شرایط به گونه‌ای رقم خورد که اکنون اصناف نیازمند حمایت هستند. اسبکوه اظهار کرد: با توجه به آمار بالای خسارت‌های وارد شده، پرداخت مبالغ پایین تسهیلات حمایتی در حد ۶ الی ۱۲ میلیون تومان گره‌گشای کار نیست و باید وام‌هایی در حد رفع نیاز اصناف پرداخت شود؛ و تاکنون نیز وعده‌های دولتی در کمک و یا وام به صنوف متضرر شده به صورت کامل پرداخت نشده است.