اخبار

تا زمانی که تشکل ها سطح آگاهی و بلوغ فکری خود را افزایش ندهند ، نمی توانند از منافع اعضای خود به خوبی دفاع کنند.

گزارش صحبت های کامل مهندس راشدی رییس اتاق اصناف لرستان در برنامه زنده تلویزیونی عصر پنجشنبه ۹۶/۰۲/۱۴ درشبکه افلاک با موضوع دولت آینده و اجرای قانون برنامه ششم توسعه

تا زمانی که تشکل ها سطح آگاهی و بلوغ فکری خود را افزایش ندهند ، نمی توانند از منافع اعضای خود به خوبی دفاع کنند.

برای برون رفت از مشکلات ، حضور همه ذینفعان ضروری است و تشکل ها باید ضمن بالابردن دانش و آگاهی اعضای خود، در تصمیم گیری ها مشارکت فعال و موثر داشته باشند.
و می بایستی اتاق های سه گانه در تصمیم گیری های کلان کشور مشارکت فعالانه و موثرداشته باشد/

آرش راشدی بر لزوم اصلاح امور اقتصادی کشور از طریق ظرفیت ذخیره علمی موجود در کشور و بهره گیری تشکلها از این انباشت قایل اعتنا تاکید کرد و گفت: تا زمانی که تشکل ها سطح آگاهی و بلوغ فکری خود را افزایش ندهند ، نمی توانند از منافع اعضای خود به خوبی دفاع کنند.

راشدی، جایگاه اتاق اصناف ایران در نظام اقتصادی کشور را بالا ارزیابی کرد و افزود: اتاق های اصناف، بازرگانی و تعاون به عنوان بخش خصوصی اقتصاد باید در تصمیم گیری های اقتصادی نقش ایفا کنند.

وی تصریح کرد: باید منافع کلان ملی بر منافع جزئی اعضای اتاق های سه گانه فوق ترجیح داده شود که این مسئله نیاز به آموزش و بلوغ فکری دارد. باید مشارکت ذینفعان در تصمیم گیری های کشور به گونه ای باشد که به اجرای سیاست های کلان دولت کمک کند.

وی اظهار کرد: باید هر تصمیمی که دولت اتخاذ می کند، ذینفعان ذیربط فرصت ها و چالش های آن را بررسی کنند و در خصوص مزایا و معایب آن، پیشنهادها و نقطه نظرات خود را با هدف ترجیح دادن منافع ملی به منافع جزئی اعضای خود به مسئولان ارائه کنند.

مهندس راشدی تصریح کرد: چنانچه مطالبه ها بر اساس منافع ملی و کار کارشناسی شده باشد، هم فرهنگ عمومی توسعه می یابد و هم راه فرصت طلبی بسته می شود. در اقتصادی که شفافیت ، ضعیف باشد، اقدامات فرصت طلبانه بر سر راه مقدرات مردم غلبه پیدا می کند.

وی گفت: همچنین اگر جامعه به گونه ای ساماندهی شود که ذینفعان مشارکت فعال داشته باشند و از اهل خرد و دانایی تجلیل و تقدیر شود، کشور به سمت رشد و توسعه حرکت خواهد کرد. اگر ذینفعان مطالبه گر باشند، هم به نفع دولت، هم ملت و هم کسب و کار خودشان خواهد بود.

رییس اتاق اصناف لرستان با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری مدظله العالی با نام “اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال” گفت: در سال جاری از سوی مسئولان در این زمینه تصمیماتی اتخاذ و به یقین اعتباراتی هم برای آن درنظر گرفته خواهد شد؛ لذا لازم است همه تشکل ها در این زمینه مشارکت فعال داشته باشندتا این هدف به بیراه نرود.

وی بر لزوم تقویت تولید ملی و افزایش اشتغال در کشور تاکید کرد و افزود: به ازای هر یک میلیارد دلار کالای وارداتی که در کشور قابل تولید باشد، تا ۱۰۰ هزار فرصت شغلی از بین می رود و لذا لازم است مسئولان در این زمینه حساس باشند و با حرکت های علمی ، کاری نکنند که وضع موجود در زمینه اشتغال بدتر شود.

مهندس راشدی گفت: ذخیره دانایی و منابع مادی موجود در کشور، ظرفیت های زیادی دارد وباید این ظرفیت را در راه افزایش کیفیت سیاست های دولت به کار برد.

وی خواستار مشارکت فعال اتاق اصناف ایران در موضوع تولید و اشتغال شد و افزود: اتاق اصناف همچنین در خصوص برنامه ششم، بودجه سال ۹۶ و همچنین برای برنامه ریزی در تولید اشتغال نکته بین و دقیق عمل کند و با ارائه راهکارها و پیشنهادی خود به مسئولان ذیربط ، راه را بر فرصت طلبان ببند.

راشدی با بیان اینکه هر کدام از ما باید سهم خود را برای مشارکت بایسته داشته باشیم، اظهار کرد: برای انکه سیاست های اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا شود و به عبارتی اقتصاد کشور مقاوم شود، مسئولیت قوه های مقننه و قضائیه از قوه مجریه کمتر نیست.

ایشان ادامه داد: اتاق اصناف نیز باید با حضور خود بعنوان بخش مطالبه گر ،در تامین منافع ذینفعان خود در سیاست گذاریها مشارکت فعال داشته باشد و با تولید فکر و اندیشه های راهبردی در فرایند تصمیم گیری ها حضور خود را اعلام کند.

وی گفت: نقش اتاق اصناف به عنوان بخش خصوصی اقتصاد در تاریخ برای همگان روشن است و لذا می تواند در جهت گیری های کلیدی بخش اقتصاد تاثیرگذار باشد.

مهندس راشدی تصریح کرد: اتاق اصناف ایران قادر است بر روی مسئله تولید و اشتغال فعالانه عمل کند و ظرفیت های اشتغال را در کشور افزایش دهد. با افزایش تولید نیز می توان مقاومت در اقتصاد را بالابرد.