اخبار

اصناف خرم آباد گرفتار در میان جدال شورا و شهرداری

اصناف و بازاریان خرم آباد در میان مصوبات مختلف و متفاوت شورای اسلامی شهر خرم آباد و شهرداری گرفتار شده اند.
به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان لرستان، مصوبات گوناگون، عدم پاسخگویی شهرداری به مطالبات اصناف و افزایش بی سابقه عوارض توسط شهرداری موجب بروز مشکلات مختلفی برای شهروندان شده است.
در این میان شهرداری خرم آباد با وضع کردن مصوبات و مقررات جدید و افزایش بی سابقه عوارض، به دنبال کسب درآمد از بازاریان و اصناف است و این در حالی است که اغلب این مصوبات از محل مصوبات شورای اسلامی شهر خرم آباد استخراج شده است.

این در حالی است که برخی اعضای شورای اسلامی شهر خرم آباد از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرده و خواستار همکاری بیشتر شهرداری با اصناف شده است.
اخذ عوارض کسب و پیشه، افزایش چند صد در صدی عوارض و مشکلاتی از این دست موجب شده تا بسیاری از اصناف و بازاریان خرم آباد برای کسب و کار خود با مشکل مواجه شوند.
به همت اتاق اصناف مرکز استان لرستان، اجلاس ماهیانه این اتاق با موضوع بررسی مشکلات اصناف و بازاریان خرم آباد و با حضور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل امور مالیاتی لرستان، معاون شهردار و به ریاست فرماندار خرم آباد در محل فرمانداری این شهر برگزار شد.
در این نشست، معاون خدمات شهری شهرداری خرم آباد، به عنوان نماینده شهرداری حضور داشت که نتوانست پاسخگوی مسائل و مشکلات مطرح شده باشد.
علی محمدخانی در این نشست بجای پاسخگویی به مشکلات و مسائل مطرح شده توسط ریاست اتاق اصناف مرکز استان، به توضیح عملکرد شهرداری خرم آباد در یکسال گذشته و ارائه عملکرد پرداخته و بسیاری از مشکلات موجود را بخاطر قوانین و مقررات شورای اسلامی شهر خرم آباد دانست.
وی که با حجم بالایی از مسائل و مشکلات مطرح شده توسط رییس اتاق اصناف مرکز لرستان و روسای اتحادیه صنوف خرم آباد مواجه شده بود، مصوبات شورای اسلامی شهر را به عنوان سدی در مقابل همکاری با اصناف و بازاریان دانست.
رییس اتاق اصناف مرکز استان لرستان نیز در پاسخ به مسائل و موضوعات مطرح شده توسط نماینده شهرداری خرم آباد، این خصوص گفت: عدم هماهنگی شورای اسلامی شهر خرم آباد و شهرداری موجب سردرگمی اصناف و بازاریان شده است.
آرش راشدی ضمن تقدیر از زحمات شهرداری خرم آباد و شورای اسلامی شهر به دلیل تحول در مبلمان شهری و توسعه چشم اندازهای شهری افزود:شورای اسلامی و شهرداری خرم آباد به دلایل مختلف با وضع کردن مصوبات مختلف موجب بروز مشکلات برای اصناف و بازاریان شده که این موضوع با بی برنامگی شهرداری و شورا به نتیجه نخواهد رسید.
وی اضافه کرد: افزایش بی رویه و نامتعارف عوارض شهرداری موجب شده تا اصناف و بازاریان در این خصوص نارضایتی داشته باشند.
وی خاطر نشان کرد مناطق سه گانه شهرداری خرم آباد با افزایش عوارض و اخذ عوارض اولین صدور پروانه کسب موجب شده اند تا بسیاری از کسبه و بازاریان به اخذ پروانه کسب نپرداخته و افزایش عوارض کسب و پیشه نیز در بسیاری از موارد موجب نارضایتی شهروندان شده که در این راستا شهرداری ها باید با تعامل بیشتری در راستای همکاری با اصناف و بازاریان داشته باشند.
وی اضافه کرد: مشکلات اقتصادی موجود در بازار موجب شده تا پرداخت عوارض و افزایش بی حد آن برای اصناف و بازاریان بسیار سنگین بوده و این مهم به دغدغه ای برای شهروندان و صاحبان مشاغل تبدیل شده است.
وی با اشاره به اقدامات گسترده اتاق اصناف مرکز استان لرستان اظهار داشت: در برخی از موارد نیز دوگانگی برخوردها و موازی کاری های ادارات و نهادها موجب بروز مشکلاتی برای اصناف می شود که اتاق اصناف مرکز استان لرستان با بررسی و جلسات متعدد در راستای رفع این موانع و مشکلات تلاش کرده است.
وی افزود: در برخی موارد سازمان تاکسیرانی شهرداری خرم آباد در وظایف اتحادیه موسسات اتومبیل کرایه دخالت کرده که بر اساس قانون وظیفه صدور پروانه بر عهده اتاق اصناف و وظیفه نظارت بر چگونگی فعالیت آنها بر عهده شهرداری بوده که این موضوع موجب سردرگمی رانندگان وسایل نقلیه و فعالان این صنف می شود.
وی اظهار امیدواری کرد تا با اقدامات و جلسات مشترک با ادارات مرتبط با مشکلات اصناف، بتوان گامی موثر در راستای رفع مشکلات بازاریان برداشته شود.