گزارش

اصناف و بسیج

آرش راشدی
با پیروزی انقلاب اسلامی و روی کار آمدن نظام مقدس جمهوری اسلامی، دشمنان قسم خورده داخلی و خارجی برای مقابله با نظام اسلامی و مردمی ایران هم پیمان شدند و در این راستا با راه اندازی احزاب مخالف و معاند در داخل و خارج از کشور برای ضربه زدن به انقلاب نوپای اسلامی فعالیت خود را با ترور شخصیت ها و بمب گذاری کوچه و بازار آغاز کردند.
در این میان با تدبیر رهبر کبیر انقلاب ، سپاه پاسداران و سازمان بسیج برای حضور همه آحاد مردم بنا نهاده شد تا بتواند با جذب نیروهای مردمی در عرصه های مختلف برای دفاع از آرمانهای انقلاب اسلامی حضوری فعال و گسترده داشته باشد.
همزمان با پنجم آذر ماه سال ۱۳۵۸ به فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی، بسیج مستضعفان با هدف فعالیت همه آحاد مردم در سازمانی مردمی در راستای دفاع از انقلاب اسلامی بنا نهاده شد و در این میان دسته های مختلف مردم در این سازمان مردمی ثبت نام کرده و آمادگی خود را برای حضور در همه برنامه های انقلاب اعلام کردند.
بسیج به عنوان عصاره ای از همه آحاد جامعه در عرصه های مختلف آن دوران فعالیتی گسترده و مستمر را بر عهده داشت و تا امروز با حضور در عرصه های مختلف در دفاع از آرمانهای ایران اسلامی امتحان خود را به خوبی پس داده است.
بسیج اصناف نیز همزمان با سالروز شهادت شهید مهدی عراقی در سال ۵۸ در چهارم شهریور بنا نهاده شد و اصناف و بازاریان با شروع فعالیت در این نهاد مردمی گامهای مهم و اساسی را در راستای فعالیت های انقلابی و مردمی اصناف و بازار برداشته است.
اصناف و بازاریان نیز به عنوان بخشی از جامعه ایران اسلامی در روزهایی نخست تشکیل سازمان بسیج مستضعفین به عنوان بسیج فعالیت خود را در عرصه های مختلف آغاز کردند و با گذشت بیش از ۳۵ سال از آن روزهای پرتلاطم، اصناف و بازاریان به عنوان بسیجیان بی ادعا در همه عرصه های انقلاب نقش مهم، اساسی و پررنگی را ایفا کرده اند.
در روزهای آغازین انقلاب اسلامی و در درگیری های نظامی احزاب در استانهای مختلف، اصناف و بازاریان پا به پای دیگر اقشار مختلف جامعه به دفاع از انقلاب پرداختند.
در هشت سال جنگ تحمیلی نیز اصناف و بازاریان در قالب گروههای خودجوش و یا سازماندهی شده در بسیج اصناف در جبهه های حق علیه باطل فعالیت کردند و با تقدیم بیش از ۱۰ هزار شهید بازار و اصناف، برگ زرینی از انقلاب اسلامی را به نام خود به ثبت رساندند.
با پایان جنگ تحمیلی نیز جنگ های جدیدی همچون تحریم ها، تهاجم فرهنگی و هجمه های اقتصادی در کشور شروع شد و در این میان نیز بازاریان و اصناف در همه عرصه ها گامهای مهم و اساسی را برداشته اند.
بازاریان و اصناف در همه عرصه ها حضوری فعال داشته اند و در جامعه امروز نیز در مقابله با جنگ نرم اقتصادی با فعالیت های چشم گیر خود توانسته اند رونق و پویایی را در بازار نگه دارند و با برنامه ریزی مناسب در مقابله با تحریم ها و تهدیدها گام بردارند.

a15937_..[2]