گزارش

اصناف؛ از قیام ۱۵ خرداد تاکنون

۶۶۱۲da61425d98755836902a8bde1bce_XL*آرش راشدی
اصناف و بازاریان به عنوان بخش جدایی ناپذیر از جامعه امروزی نقش مهم و تعیین کننده ای در اقتصاد و پویایی آن دارد.
اصناف و بازاریان به عنوان حلقه اصلی میان تولید کننده و مصرف کننده در سالهای متمادی توانسته اند در میان جامعه از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار باشند تا جاییکه بسیاری از بازاریان و اصناف به عنوان معتمدین و بزرگان یک شهر و دیار محسوب می شوند.
در کشور ایران و در جریان مشروطیت نیز بازار و اصناف نقش کلیدی و تعیین کننده ای داشت و با حمایت های گسترده خود به روش های مختلف، توانستند در راستای حمایت های گسترده از این نهضت، پیروزی های تاریخی را رقم بزنند.
در جریان نهضت ۱۵ خرداد سال ۴۲ نیز بازار و اصناف به عنوان حلقه های اتحاد و اتصال مردم توانستند با همکاری تنگاتنگ با روحانیت، در تحصن ها، اعتصابات و اعتراضات حضوری گسترده داشته باشند و نقش مهم و کلیدی را ایفا کردند.
حضور اصناف و بازار به عنوان بخش مهم و تجاری از جامعه سال ۴۲ به رژیم پهلوی ثابت کرد که بازار و اصناف به عنوان بازویی قوی و پرتوان می تواند موجب اتحاد و همدلی در میان اقشار مختلف مردم باشد.
حضور گسترده و فعال بازاریان و اصناف آن دوران در کنار مرجع عالیقدر زمان، امام خمینی (ره) نشان دهنده همگامی آنان در مبارزات بود و در بسیاری از مواقع با تعطیلی بازار و همگامی با روحانیت نشان داده اند که بازاریان و اصناف در نهضت سال ۴۲ حضوری فعال و چشمگیر دارند.
تعطیل کردن بازار و در عین حال رساندن مایحتاج ضروری به مردم در همه اوقات، تنها در راستای ضربه زدن به رژیم بوده در آن زمان بازاریان به عنوان معتمدین روحانیت به عنوان حلقه اتصال به مردم محسوب می شدند.
با گذر از حوادث سال ۴۲ و با نزدیک شدن به حوادث انقلاب سال ۵۹ نیز بازار و اصناف باز هم همچون گذشته نقش مهم و تاثیرگذاری داشته و نشان دادند که اتحاد بازار و اصناف توانست رژیم ۲۵۰۰ ساله پهلوی را سرنگون کنند.
حضور مستمر و فعال اصناف و بازار در راهپیمایی های مردمی سال ۵۹ و حضور در مبارزات آن دوران، تعطیل کردن بازار و در عین حال رساندن مخفیانه مایحتاج ضروری به مردم و حضور آنان در کنار مردم توانسته بود رژیم پهلوی را سردرگم کند.
با پیروزی انقلاب سال ۵۷ و شروع فعالیت ادارات و نهادها در کشور، بازار و اصناف در کنترل اوضاع مالی و اقتصادی کشور باز هم نقش مهم و تاثیرگذاری داشتند.
با شروع جنگ تحمیلی نیز بازار و اصناف در جبهه های حق علیه باطل حضوری گسترده و فعال داشته و در صف اول جهاد و شهادت هزاران شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کردند.
در طول جنگ هشت ساله نیز بازار و اصناف در جبهه های مختلف دوشادوش رزمندگان در تلاش بودند تا جاییکه با ارسال هزاران کامیون و تریلر مواد غذایی و کمک های مختلف از رزمندگان در جبهه های جنگ حمایت کردند.
در دوران معاصر و سالهای اخیر نیز با شروع تحریم ها در کشور، باز هم اصناف و بازاریان نقش کلیدی داشته و با ارائه محصولات داخلی و تزریق به بازار توانسته اند تا حد قابل توجهی در نبرد با تحریم ها موفق باشند.
بازار و اصناف در طول تاریخ ایران اسلامی نشان داده اند که دوادوش مردم و در صف اول مبارزات حضوری گسترده و فعال دارند و این مهم نشان دهنده مردمی بودن بازار و اصناف ایران است.
تاریخ به خوبی و درستی بر این مهم مهر تایید می زند که اصناف و بازاریان در راستای اعتلای ایران اسلامی گام برداشته و در همیشه تاریخ نام بازار و اصناف ایران به عنوان محور اتحاد و همدلی و همچنین تاثیر گذاری در اقتصاد ایران در جامعه می درخشد.
* رییس اتاق اصناف مرکز استان لرستان