اخبار

استاندار لرستان:بعداز انقلاب فرهنگ خودباوری در کشور نهادینه شد

استاندار لرستان گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی فرهنگ خودباوری در کشور نهادینه شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان لرستان، هوشنگ بازوند روز یکشنبه در آیین تجلیل از عاشوراییان فجرآفرین لرستان در خرم آباد افزود: انقلاب اسلامی با تکیه بر رهبری امام راحل وحضور مردم در صحنه به پیروزی رسید و امروز نیز مردم در همه صحنه های انقلاب حضوری پر رنگ دارند.
وی تصریح کرد: حضور مردم در دوران مبارزات ستمشاهی نشات گرفته از نهضت عاشورا بوده و مردم ایران در سال ۱۳۵۷ سرآغاز یک حرکت و جهاد انقلابی را بنیان گذاشتند.
وی اضافه کرد: حضور مردم در همه صحنه های انقلاب موجب شکست نقشه های دشمنان شده و مردم با حضور به موقع خود نقشه های آنان را خنثی می کنند.
وی با اشاره به حضور مردم در جنگ هشت ساله اظهار داشت: مردم ایران در هشت سال دفاع مقدس با خودباوری به دفاع از آرمان های انقلاب پرداخته و مردم لرستان نیز با تقدیم شش هزار و ۴۰۰ شهید در این حضور عمومی شرکت داشتند.
به گفته وی پس از جنگ هشت ساله نیز مردم ایران با خودباوری بر تحریم ها غلبه کردند و در خودباوری موجب رشد و توسعه کشور واقتصاد ایران اسلامی شد.
بازوند تصریح کرد: در لرستان نیز باید با مشارکت مردم و بازاریان برای توسعه اقتصادی استان گام برداشت و در این میان باید نرخ مشارکت مردمی را افزایش دهیم.
استاندار لرستان اظهار داشت: بر اساس آمار موجود در شهریور سال ۱۳۹۲ نرخ مشارکت مردم لرستان در اقتصاد استان ۳۲ درصد بوده که این نرخ در پایان تابستان امسال به ۳۷درصد رسیده است.
وی اضافه کرد: با افزایش نرخ مشارکت مردم در اقتصاد می توان سرانه درآمدی مردم را در لرستان افزایش داد که این مهم تاثیر مستقیمی بر اقتصاد استان دارد.
استاندار لرستان در ادامه با اشاره به تلاش انقلاب اسلامی برای رفع محرومیت ها در جامعه افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نهادهای مردمی و انقلابی، تلاش گسترده ای برای رفع محرومیت در سراسر کشور آغاز شد.
وی اضافه کرد: حضور گروههای جهادی در نقاط محروم کشور نشان دهنده حرکتی برای مقابله با محرومیت در کشور بود و این در حالی است که در نظام ستمشاهی به روستاها و مناطق محروم اهمیتی داده نشده است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان نیز در این آیین گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی مردم در انتخابات و همچنین اجرای برنامه های دینی و اسلامی از این انقلاب حمایت کردند.
حجت الاسلام سعید مهدوی امین افزود: بنیان نهادن انقلاب اسلامی بر پایه قرآن و عترت از جمله دستاوردهای نظام اسلامی است که این انقلاب را بیمه کرده است.
وی تصریح کرد: فعالیت ۹۱ هزار هیات مذهبی در کشور و همکاری ۹۰ هزار مداح در سراسر کشور نشان دهنده اهمیت دادن این انقلاب به مسائلی دینی و فرهنگی است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر در استان لرستان نیز بیش از دو هزار و۳۰۰ هیات مذهبی با دو هزار مداح فعالیت دارند.

*** نقش اصناف در پیروزی انقلاب اسلامی
در ادامه این آیین رییس اتاق اصناف مرکز استان لرستان گفت: اصناف و بازاریان نقش مهم و سازنده ای در پیروزی انقلاب اسلامی داشته اند.
آرش راشدی افزود: حضور بازاریان و اصناف در راهپیمایی های مردمی سال ۱۳۵۷ و پس از آن حمایت از رزمندگان اسلام وپشتیبانی از جبهه های حق علیه باطل برگ زرینی از خدمات و حضور بازاریان و اصناف در صحنه های انقلاب اسلامی است.
وی اضافه کرد: رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب و تلاش های دولت تدبیر و امید نیز به پیروزی برجام انجامید که این پیروزی بزرگ موجب رونق اقتصاد و شادابی بازار و اصناف می شود.

***معنویت گرایی مهمترین شاخصه انقلاب اسلامی است
رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت لرستان نیز گفت: انقلاب اسلامی سرشار از شاخصه هایی است که این انقلاب را از دیگر انقلاب های جهان متمایز کرده است.
رضا صفی خانی اضافه کرد: معنویت گرایی از مهمترین شاخصه های این انقلاب است که امام راحل با شناخت قرآن و اسلام این انقلاب را به صورت اسلامی به جهان معرفی کرد.
در پایان این آیین از خادمان و دستگاههای متولی برگزاری آیین عزاداری عاشورا در جایگاه ولایت خرم آباد تجلیل شد.
جایگاه ولایت محوطه قلعه فلک الافلاک خرم آباد از جمله قدیمی ترین جایگاههای عزاداری محرم محسوب شده که به شماره ۵۳ و در تاریخ چهاردهم آذر ماه امسال در فهرست میراث معنوی ناملموس کشور به ثبت رسیده است.