اخبار

اجرای طرح شناسه دار کردن لوازم خانگی در لرستان

طرح شناسه دار کردن کالا پس از حذف طرح شبنم به منظور شفاف‌سازی اسناد تجاری و کنترل قاچاق کالا و در راستای اجرای آیین نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار قرار گرفت. در این شیوه واردکنندگان یا تولیدکنندگان در ابتدا نسبت به ثبت نام محصول خود اقدام کرده و پس از آن به منظور ایجاد تمایز بین اقلام مختلف یک کالا در سطح عرضه، نسبت به ایجاد شناسه رهگیری اقدام می‌شود. هدف این سامانه، مدیریت شناسه کالا در طول زنجیره تجاری کشور است و بر این اساس، زبان مشترک در کل فعالیت‌های تجاری فراهم می‌شود. سامانه شناسه کالا سامانه‌ای است به منظور تولید و دریافت شناسه کالا و تشکیل شناسنامه کالا که فرآیندهای درخواست و صدور شناسه کالا را در برگرفته و امکان استعلام شناسه کالا را برای سامانه‌ها و افراد مرتبط فراهم می‌کند. دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور دریافت شناسه برای لوازم خانگی برپایه ماده هفت آیین‌نامه اجرایی شناسه‌های کالا و رهگیری کالا ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار قرار گرفت. براساس دستورالعمل اعلام شده از سوی این وزارتخانه «تلویزیون، یخچال فریزر، کولرگازی و اسپیلت، ماشین‌لباسشویی، ماشین‌ظرفشویی، مایکروویو و جاروبرقی» کالاهای مشمول این طرح محسوب می‌شوند و همه واردکنندگان، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان خرد و عمده با توجه به این دستورالعمل موظف شده‌اند نسبت به تعیین تکلیف کالاهای مشمول اقدام کنند. براساس تعریف در نظر گرفته شده در این دستورالعمل منظور از کالای فاقد شناسه، کالایی است که شناسنامه‌ای برای آن در سامانه شناسه کالا یا سامانه جامع تجارت تعریف نشده، شناسه متناظر با شناسنامه کالا روی کالا درج نشده یا اینکه مشخصات مربوط به آن شناسه (مانند مکان، مالک یا تعداد موجودی) در سامانه جامع تجارت با وضعیت کالا در محل انبار یا عرضه تطابق نداشته باشد.

کد شناسه کالا حاوی اطلاعاتی است که ضمن شفافیت مسیر تجارت کالا، حقوق مصرف‌کننده را هم با اطلاع از صحت اطلاعات کالا حفظ می‌کند.

رئیس اتاق اصناف مرکز لرستان بیان داشت: تمام فروشندگان طبق این طرح باید تمامی محصولات موجود در فروشکاه خود را دارای شناسه کنند. این شناسه برای کالاهای خارجی در گمرک و برای تولیدات داخلی در کارخانه تولیدی بر روی کالا نصب می شود.
منوچهر اسبکوه در مورد وضعیت کالاهای از قبل خریداری شده فروشگاه ها گفت: اگر مغازه ای از قبل جنس خود را خریداری و واردکرده است و تولیدکننده و واردکننده آن  مشخص نباشد باید صورت و سریال کالای مورد نظر را به اتحادیه ارسال کند و اتحادیه بعد از بررسی صحت و سلامتی کالا به آن شناسه داده و در سامانه ثبت می شود. و پس از اجرایی شدن طرح در صورت مشاهده کالای بدون شناسه در فروشگاه ها به عنوان کالای قاچاق جمع آوری خواهند شد.
وی با بیان اینکه کالاهای خارجی باید از فیلترهای قانونی وارد شوند گفت:این طرح از ۲۴ این ماه آغاز می شود تا برنامه های کالا از مبدا تا مقصد مشخص شود و خریداران با ارسال کد شناسایی به کد#۷۷۷۷*۴* از اصالت و سلامت کالا مطلع شوند.